Koronavirová situace hýbe světem a každým z nás
V minulosti jsme zažili několik událostí, o kterých mluvil doslova celý svět. Čím to je, že si mnohem lépe pamatujeme, co jsme dělali při pádu newyorských dvojčat, než co jsme měli včera k obědu? Emotivně silné zážitky se do naší paměti obvykle vtisknou takřka nastálo. Zatím jsme však nezažili světové téma, které se přímo dotýká naprosto každého z nás. Až do dnešních dnů.
Text: Kristýna Kočandrlová/JuiceUP
Stejně jako u významných událostí v minulosti se i emoce spojené se současnou pandemií koronaviru hluboce vtisknou do naší paměti. Média každý den sdílí nepřeberné množství novinek spojených s tímto virem, státy vyhlašují nová opatření a my to vše pozorujeme, vstřebáváme a snažíme se nové situaci přizpůsobit. V takovém přívalu informací, změn i emocí toho na nás proto může být příliš. Co můžeme udělat?
Užívat si homeoffice je výzvou a do velké míry i dovedností
Současná krizová situace je pro každého z nás velkou neznámou. Těžko dokážeme předpovídat její vývoj či délku trvání, a proto se nám světlo na konci tunelu špatně vyhlíží. Není divu, že nastalé podmínky v nás přirozeně vzbuzují pocity nejistoty či strachu. Každý z nás se však s nastalou situací vypořádává jinak a pro leckoho je to opravdu obtížný úkol. Mnohá opatření jsou totiž nastavována skokově a jejich důsledky na nás okamžitě doléhají, aniž bychom na ně byli připraveni.
A všechno to, co se děje, výrazně ovlivňuje rovnováhu našich pracovních i osobních životů. Řada z nás pracuje z domova, někteří se zároveň starají o své děti či rodinu a všichni dohromady se snažíme být velmi efektivní a produktivní. Jenomže to při návalu závazků či turbulenci změn nemusí být tak jednoduché. Zkrátka nedokážeme vše stihnout či si svůj čas správně uspořádat a naplnit, což společně s obavou o zdraví může zvyšovat naši nervozitu a umocňovat strach z vývoje situace.
Člověk na homeoffice musí být ve skloubení rodiny, práce a osobního času tak trochu superman.
Mnozí odborníci přichází s řadou metod, jak bychom k takové situaci měli přistupovat. My v JuiceUPu věříme v mezilidskou podporu. Klientům nabízíme služby našich psychologů a zde přinášíme několik tipů pro každého z nás:
Sdílet své pocity a myšlenky druhému
Zní to prostě, ale o to přínosnější tento krok může být. Mluvit o tom, co cítím a jak situaci prožívám, stále není pro mnoho lidi obvyklé. Někdo to považuje i za nepatřičné. Sociální podpora, identifikace se situací druhého či empatické přijetí však výrazně snižuje naši míru stresu. A proto v době, kdy máme všichni společné téma, hraje velmi významnou roli zvládat tuto situaci společně.
Umět odpočívat
I na homeoffice je důležité najít si přes den chvíli klidu a času sami pro sebe. Většinu dne totiž nyní sdílíme společný prostor s ostatními členy rodiny, trávíme většinu času ve virtuálním online světě anebo se oddaně staráme o ostatní a nezbývá tolik času na nás samotné. Dnes nedokážeme odhadnout, jak dlouho tu s námi koronavirus bude, a proto je potřeba mít našetřené síly, které nám později dodají energii. Nezapomínejme tedy na oblíbenou muziku, cvičení, koníčky nebo poznání něčeho nového.
Zapojit relaxační a dechová cvičení
Ke chvílím „času pro sebe“ pak v případě pocitů silného napětí dopomáhají relaxační a dechová cvičení, jejichž podstata přímo působí na aktuální zklidnění a pomáhá zvládat naše emoce.
Rozčlenit si svůj den
Nastavení si režimu či denního programu je v dnešních dnech hojně zmiňované. A je pochopitelné, že ne každému z nás se jeho plnění z mnoha důvodu daří. Není potřeba mít rozplánovanou každou hodinu během dne, ale spíše si vyčlenit denní doby pro konkrétní aktivity tak, abychom měli vymezený čas pro práci, povinnosti a odpočinek, a tím udrželi svou denní rovnováhu.
Prožíváme velmi náročné období, a proto je v množství starostí, úkolů a informací důležité nezapomínat sami na sebe a na vlastní duševní pohodu. Pokud byste si rádi promluvili o psychické podpoře pro vaši organizaci, určitě nám napište. Jinak přeji co nejvíce klidu. Já si jdu pro svoji duševní pohodu zacvičit :-)